Puzzle i rozsypanki

Pozostajemy w temacie budowania napięcia i zagadek :) Bo recept na to jest bez liku!


  • Puzzle obrazkowe
    Nic prostszego - wystarczy pociąć obraz na kilka kawałków, a maluchy od razu chętnie włączą się w zabawę :) Ułóżmy go wspólnie na dywanie lub przypnijmy do tablicy. Jest to idealny wstęp, by zaciekawić i wprowadzić nowy temat.
  • Podmuch wiatru, czyli historia w obrazkach
    Opowiadamy dzieciom, że rozsypały nam się wszystkie obrazki bardzo ważnej opowieści. Prosimy o pomoc przy ułożeniu ich w odpowiedniej kolejności.
    Sposób ten nagminnie wykorzystywałam przy historii o synu marnotrawnym, miłosiernym Samarytaninie, czy opowieści o Narodzeniu Pana Jezus albo Wielkanocy.
    Pamiętajmy tutaj, że im młodsze dzieci tym mniej obrazków! Chronologia wydarzeń nie jest dla nich wcale taka prosta.
  • Puzzle tekstowe
    Rozcinamy tutaj tekst przygotowany w odpowiednio dużej czcionce. Możemy go użyć na wiele sposobów: na początku katechezy będzie to zapisany główny cel zajęć, pod koniec - podsumowanie, jakaś najważniejsza myśl do zapamiętania.
    Metoda ta świetnie sprawdza się też, gdy chcemy powtórzyć katechizm. Uczniowie układają więc kolejno np. wezwania modlitwy "Ojcze nasz" lub tajemnice różańca.
    Forma pracy też zależy od Waszych potrzeb i pomysłowości - można pracować w grupach ale też i wspólnie :)
  • Rozsypanka literowa
    Taka mniejsza wariacja poprzedniej techniki ;) Gdy mamy do przekazania jakieś słowo-klucz nie podajmy go od razu na tacy! W edukacji zawsze trochę emocji się przydaje;)
    Szczególnie pierwsze klasy podstawówki, które dopiero poznają litery, uwielbiają takie metody.
    Przypinamy do tablicy lub piszemy na niej rozsypane litery, a dzieciaki mają chwilę frajdy :) Uczą się więc tak jak powinny - poprzez zabawę!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga